SENSOR CURRENT HALL 800A AC/DC
Product Attributes:
SeriesHAT
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing800A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 25kHz
Linearity±1%
Accuracy±1%
Voltage - Supply±15V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-HAT800-S-ND
in stockINR 10202.399999999998
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. HAT800-S-ND
LEM USA Inc. HAT800-S-ND
Sku: TT-DKEY-HAT800-S-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 800A AC/DC
Product Attributes:
SeriesHAT
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing800A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 25kHz
Linearity±1%
Accuracy±1%
Voltage - Supply±15V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)15mA