RES CHAS MNT 47 OHM 5% 150W
Product Attributes:
SeriesARCOL, HS
Part StatusActive
Resistance47 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)150W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.846" L x 1.075" W (97.70mm x 27.30mm)
Height - Seated (Max)0.949" (24.10mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure Rate-
TT-DKEY-HS15047RJ-ND
in stockINR 2053.03296
Ohmite
1 1
Ohmite HS15047RJ-ND
Ohmite HS15047RJ-ND
Sku: TT-DKEY-HS15047RJ-ND
Description of product
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 150W
Product Attributes:
SeriesARCOL, HS
Part StatusActive
Resistance47 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)150W
CompositionWirewound
Operating Temperature-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges