RES CHAS MNT 47 OHM 1% 50W
Product Attributes:
SeriesARCOL, HS
Part StatusActive
Resistance47 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.933" L x 0.559" W (49.10mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max)0.583" (14.80mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure Rate-
TT-DKEY-HS5047RF-ND
in stockINR 716.4102
Ohmite
1 1
Ohmite HS5047RF-ND
Ohmite HS5047RF-ND
Sku: TT-DKEY-HS5047RF-ND
Description of product
RES CHAS MNT 47 OHM 1% 50W
Product Attributes:
SeriesARCOL, HS
Part StatusActive
Resistance47 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Operating Temperature-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges