RES CHAS MNT 50K OHM 5% 225W
Product Attributes:
Series270
Part StatusActive
Resistance50 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
Height - Seated (Max)-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Failure Rate-
TT-DKEY-L225J50K-ND
in stockINR 3797.39514
Ohmite
1 1
Ohmite L225J50K-ND
Ohmite L225J50K-ND
Sku: TT-DKEY-L225J50K-ND
Description of product
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 225W
Product Attributes:
Series270
Part StatusActive
Resistance50 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound