CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Product Attributes:
SeriesLLS
Product StatusActive
Capacitance4700 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency3.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency4.071 A @ 50 kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
TT-DKEY-LLS1J472MELB-ND
in stockINR 704.704
Nichicon
1 1
Nichicon LLS1J472MELB-ND
Nichicon LLS1J472MELB-ND
Sku: TT-DKEY-LLS1J472MELB-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLLS
Product StatusActive
Capacitance4700 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)