RES 120 OHM 1% 30W TO220
Product StatusActive
Resistance120 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-MP930-120-F-ND
in stockINR 892.8
Caddock Electronics Inc.
1 1
Caddock Electronics Inc. MP930-120-F-ND
Sku: TT-DKEY-MP930-120-F-ND
Description of product
RES 120 OHM 1% 30W TO220
Product StatusActive
Resistance120 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
Supplier Device PackageTO-220