POT 25 OHM 12.5W WIREWOUND LIN
Product Attributes:
SeriesE
Product StatusActive
Resistance (Ohms)25
Tolerance±10%
Power (Watts)12.5W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-RES25RE-ND
in stockINR 18139.68
Ohmite
1 1
Ohmite RES25RE-ND
Ohmite RES25RE-ND
Sku: TT-DKEY-RES25RE-ND
Description of product
POT 25 OHM 12.5W WIREWOUND LIN
Product Attributes:
SeriesE
Product StatusActive
Resistance (Ohms)25
Tolerance±10%
Power (Watts)12.5W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted