POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product Attributes:
SeriesSPR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation295°
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-SPRU104C-ND
in stockINR 3998.88
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation SPRU104C-ND
Sku: TT-DKEY-SPRU104C-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesSPR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeTop Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation295°
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted